Tokat depremini 16 saat önce uyardı

Tokat’ta saat 18.11’de merkez üssü Sulusaray ilçesi olan 5,6 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Samsun, Yozgat, Çankırı, Çorum, Sivas, Ordu’da da hissedilen depremle ilgili “SSGEOS” isimli araştırma grubunun sosyal medyadan saatler önce uyarıda bulunduğu ortaya çıktı. 

“BÜYÜK BİR DEPREM OLABİLİR”

Kendisini “Deprem kâhini” olarak tanıtan Hollandalı Frank Hoogerbeets’in liderliğini yaptığı “SSGEOS” isimli araştırma grubu, dün akşam sosyal meyda hesabı X’te bir paylaşımda bulunup, bölgede büyük deprem olacağı uyarısında bulundu. 

Hesaptan yapılan açıklamada, “Batı ve Orta Türkiye’de orta şiddette sarsıntı var. Önümüzdeki birkaç gün içinde daha güçlü sarsıntılar yaşanabilir” ifadeleri kullanıldı.

6 ŞUBAT DEPREMLERİNİ BİLMİŞTİ

Hoogerbeets, 6 Şubat’ta Türkiye’yi yasa boğan depremlerinden üç gün önce (3 Şubat) sosyal medya hesabında paylaşım yapmıştı.

Hoogerbeets, “Er ya da geç bu bölgede (Güney-Orta Türkiye, Ürdün, Suriye Lübnan) 7.5 deprem olacaktır” ifadesini kullanmıştı.

Bu paylaşımından günler sonra deprem meydana gelmesi sonrasında Hoogerbeets’in takipçi sayısı hızla artmış ve “deprem kahini” lakabı verilmişti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x